Moodboard – karta inspiracji.

Jedną z moich ulubionych rzeczy, jest tworzenie moodboardów, czy też kart inspiracji. Lubię to robić, bo można dać ponieść się fantazji i jest to zawsze początek „czegoś”.

Skorzystałam z okazji, że zaczął się nowy rok i jest to idealny powód do tego aby zebrać w całość to co może mnie zainspirować w kwestii wizualnej i estetycznej. W 2018r zamierzam mocnej postawić na kolor. Uwielbiam szarość w każdej postaci, jednak coraz mocniej zaczynam się przekonywać do dobroczynnych możliwości jakie niesie za sobą otaczanie się ulubionymi barwami czy też kolorami.

 

Moja karta inspiracji, przygotowana w programie Corel Draw.

A nawiązując po krótce do kolorów: niezmiernie się cieszę, że Pantone ogłosiło kolorem 2018 roku Violet Ultra !!! A dokładniej: jego odcień 18-3838. Tak się składa, że to jeden z moich ulubionych kolorów ( zaraz po szarości, rzecz jasna ;)). Więcej w tym temacie przeczytacie >tutaj<.

Pantone Color of the Year 2018

Pantone’s Color of the Year is one moment in time that provides strategic direction for the world of trend and design, reflecting the Pantone Color Institute’s year-round work doing the same for designers and brands.Discover more about the Pantone Color Institute and Color of the Year: http://bit.ly/2BiarKk

Gepostet von Pantone am Samstag, 9. Dezember 2017

 

Moldboard czyli kolaż, który może zawierać: zdjęcia, teksty, fragmenty tkanin, próbniki kolorów oraz wszystko to na co mamy ochotę, najczęściej jest używany przy wstępnym etapie projektowania wnętrza. Ma to na celu zebranie wielu pomysłów w jednym miejscu, dzięki czemu z morza koncepcji wyłapujemy „motywy przewodnie”.

Jednak taka karta, taki zbiór inspiracji, może nam posłużyć nie tylko przy urządzaniu wnętrza.  Tworząc, czy to witrynę, czy jakikolwiek projekt np. grafiki, lub ubrania ( albo nawet całej kolekcji ) to jest bardzo pomocne narzędzie. W życiu codziennym również. Prawda jest taka, że jeśli głowa pełna pomysłów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z tego narzędzia tylko dla własnej przyjemności 🙂

A jak stworzyć taką kartę inspiracji?

Nic bardziej prostego! Jest kilka opcji, które ułatwią stworzenie takiego moodboardu.

  • Klasyka gatunku, dla lubiących prace ręczne: brystol, nożyczki, klej, taśma albo szpilki i wszystko to co można przyczepić do naszego nośnika ( w tym przypadku brystolu ). Praca żmudna, mało współczesna – jednak poznałam osoby, które zdecydowanie lubowały się w takiej formie tworzenia.
urzadzamy.pl
  • Kolejna możliwość to praca w programach komputerowych: Corel Draw, PhotoShop, czy nawet Paint. Wystarczy zebrać odpowiednie (interesujące nas zdjęcia ), odpowiednio je obrobić i skonwertować do odpowiedniego formatu i dla nas widoku.
  • W czasach internetu i ułatwiających nam życie aplikacji i tutaj można skorzystać ze wsparcia. Dzięki specjalnie przygotowanym programom, możemy ogarnąć taki moodboard w trymiga! Mało tego, możemy mieć taki zbiór zawsze przy sobie np. w telefonie, aktualizując go na bieżąco. W tworzeniu takich kart i zbieraniu inspiracji z pomocą przyjdą nam: Pinterest, Canva, Dropmark czy Moodboard. Niektóre wersje mają opcje płatne, ale spokojnie można znaleźć coś darmowego. Dodatkowo mając swoją firmę, albo współpracując w grupie można udostępniać swoje pomysły innym lub je współtworzyć 🙂
Pinterest.com
Pinterest.com

Jak widać, możliwości jest sporo a wszystko zależy od naszej fantazji. Jeśli znacie inne programy lub sposoby na tworzenie moodboardów, dajcie znać!

Udanego 2018 roku!! Stay tuned M. 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *